FeSO4 participating of gold help

Gold Refining Forum

Help Support Gold Refining Forum:

This site may earn a commission from merchant affiliate links, including eBay, Amazon, and others.

solarnevo1

Active member
Joined
Jan 27, 2012
Messages
42
Hi everyone! Have a simple question. How do you participate gold with FeSO4. Do you just mix it with AR solution with gold disolved? I saw someone mentioned to mix it with hot water and litlle bit of hcl. I can't to find SMB anywhere to buy so i purchased FeSO4. Can anyone please help me with this?
 
Put some water in a container and then pour some into the water and stir it very well. Add some HCl to the solution and stir again. If there are fine particals left in the solution let it settle over night and then filter the solution the next day without disturbing the settled particals.
 
solarnevo vidim da si iz hrvatske obican vinobran za salatu mozes koristit smb je natrijummetabisulfit a vinobran je kalijummetabisulfit. natrijum i kalijum su topivi a nama treba so2 plin da redukuje zlato. vinobrana imas svagdje za kupiti. nadam se da pomaze.
 
kole55 said:
solarnevo vidim da si iz hrvatske obican vinobran za salatu mozes koristit smb je natrijummetabisulfit a vinobran je kalijummetabisulfit. natrijum i kalijum su topivi a nama treba so2 plin da redukuje zlato. vinobrana imas svagdje za kupiti. nadam se da pomaze.

Darn it I left my Bosnian to English translator offline 8) 8)
 
He he thanks for replay. It's Croatian not Bosnian! Da iz hrvatske sam. Probao sam kalijevmwtabisulfit ali sa feso4 mi dolaze krupnije cestice zlata! Od kud si ti ja sam iz Rijeke!
 
spaceships said:
kole55 said:
solarnevo vidim da si iz hrvatske obican vinobran za salatu mozes koristit smb je natrijummetabisulfit a vinobran je kalijummetabisulfit. natrijum i kalijum su topivi a nama treba so2 plin da redukuje zlato. vinobrana imas svagdje za kupiti. nadam se da pomaze.

Darn it I left my Bosnian to English translator offline 8) 8)
kole55 wrote:
Solar I see you're from the Croatian. plain vinobran salad can use, smb is natrijummetabisulfite, vinobran is potassiummetabisulfite. Sodium and potassium are soluble and we need to reduce SO2 gas gold. vinobran have anywhere to buy. I hope that helps.hahaha I'm from Bosnia and he was from Croatian
 

Latest posts

Back
Top